Святий Вертеп у польській школі
Для поляків Різдво Господнє є одним із найбільш улюблених та очікуваних свят. Кожна католицька родина старанно готується до цього дня. Дім ретельно прибирається та прикрашається, варяться та печуться особливі різдвяні страви, члени сім`ї купують один одному сувеніри. З особливим нетерпінням очікують Різдва діти. Адже саме для них прикрашається чудова ялинка, під яку зазвичай Святий Миколай кладе подарунки.
24 грудня, як тільки на небі замерехтить перша зірка, уся родина сідає за святковий стіл, покритий білою скатертиною. Серед страв, згідно католицької традиції, немає м`яса, бо ще не закінчився Адвентовий піст. Польська кухня має багато рецептів приготування риби, яку можна їсти 24 грудня. Улюбленими блюдами поляків є фарширований карп, вареники з грибами та картоплею, тушкована капуста (бігос), маковий струдель, шарлотка (яблучний пиріг), пісний борщик з приправами та ін. Не прийнято 24 грудня пити алкоголь. Під час вігілійної вечері зазвичай подається компот із сухофруктів.
Перед початком святкування Вігілії голова родини ламає опріснок (оплаток) та ділить його між членами сім`ї. Ті, хто перебуває у сварці, обов’язково повинні помиритися та пробачити один одному. Робиться це під час ділення оплатка. Усі обмінюються найкращими різдвяними та новорічними побажаннями. Потім родина сідає до столу і починається святкова пісна вечеря.
Від 24 грудня бере початок чудовий Різдвяний період, який триває більше місяця. У цей час прийнято співати пасторальки та колядки, які можна послухати у костелах, а також у різних громадських місцях. О півночі 24 грудня в католицьких храмах починається урочиста літургія, звана Пастеркою. Після вечері католики ідуть до костелу і беруть участь у нічній месі. Різдво набирає сили і входить до кожного дому, до кожної родини.
У нашому місті інтенсивно відроджується традиція святкування Різдва Христового. Все більше мешканців бере участь у нічних святкових богослужіннях, діляться оплатком, стараються навчитися співати колядки. Традиція ділення оплатком перестала бути суто сімейним звичаєм. Зараз цього ритуалу дотримуються у різних установах та закладах. Ця прекрасна традиція, що несе у собі доброзичливість та взаємоповагу між людьми, знайома вже чималій кількості мешканців Бердичева.
29 грудня Різдво завітало й до Суботньої Польської Школи, де оплатки посвятив Босий Кармеліт отець Казимир Дуда. Вчителі, учні та їх батьки зібралися в актовому залі. Ламаючи опрісноки, вітали один одного з Різдвом, з наступаючим Новим 2013 роком. Потім учні показали присутнім підготовлену власними силами Різдвяну сценку «Святий Вертеп», яка перенесла глядачів у часи царя Ірода, коли народився маленький Ісус. Сценарій та постановку «Святого вертепу» написав вчитель польської культури та народознавства Валентин Єрохін. У дійстві були задіяні юні актори: Тадеуш Хрустицький, Моніка Хрустицька, Влада Павлович, Ліза Лозінська, Єва Калакай, Олена Разгонова, Антон Гончарук, Даша Хохлова.
Не забув також про учнів Польської Школи і Святий Миколай. Діти отримали від нього подарунки з солодощами.
Від 2007 року у нашій школі організовуються різдвяні зустрічі, які польською мовою називаються «Spotkania opłatkowe». У цьому заході разом з учнями беруть участь також і їх батьки. Хотілося б, щоб ця прекрасна традиція прижилася в нашому місті, де проживає багаточисельна польська діаспора. Адже свято Різдва Христового несе у кожен дім, у кожне людське серце лише любов та мир.
Лариса Вермінська